02-29.05.2014 „NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNA CHOROBA”
„Najbardziej niebezpieczna choroba”
(03. - 31.05.2014)
Wystawa ramach współpracy z Biblioteką Pokoju-Muzeum Antywojennego Ewangelickiego Kościoła Berlin-Brandenburgii w Krzyżowej można było zwiedzić wystawę pod tytułem "Najbardziej niebezpieczna choroba", prezentującą myśli i hasła francuskiej filozofki Simone Weil oraz zdjęcia różnych fotografów.
„Wykorzenienie, to najbardziej niebezpieczna choroba ludzkiego społeczeństwa” - to jedna z myśli przewodnich wystawy, odzwierciedlająca tematykę „wykorzenienia”, konfrontowaną z „zakorzenieniem”. Simone Weil, autorka imponujących haseł z lat 30 i 40, była filozofką i pisarką, autorką wielu esejów, traktatów i raportów, która w czasach narodowego socjalizmu pomagała politycznym uchodźcom z Niemiec i Francji. Przez swoje myśli i słowa ukazywała obraz ojczyzny oraz wartości ludzkie, które do dziś znajdują swoje odzwierciedlenie w społeczeństwie.
Prezentacja jej sentencji, wzbogacona i zaakcentowana czarno-białymi fotografiami artystów takich jak Ansel Adams, czy Josef Sudek, podzielona została na trzy etapy. Temat„wykorzenienia” oprócz myśli Simone Weil uwidacznia również postacie nazistów, nauczycieli, bezrobotnych, żołnierzy czy krwawe wydarzenia z Pragi, Wietnamu i Bejrutu. Znane postacie, takie jak rodzeństwo Scholl, Adolf Reichwein czy Albert Einstein, martwa i żywa natura przypisane zostały drugiej część wystawy ukazującej tematykę „zakorzenienia”. Trzecia część wystawy przybliża odwiedzającym „Potrzeby ludzkiej duszy”, czyli krajobrazy z różnych zakątków świata.