16.08-24.09.2013 MARZENIE O INNYCH NIEMCZECH
16.08 – 24.09.2013 Wystawa Biblioteki Pokoju Muzeum Antywojennego z Berlina
„Marzenie o innych Niemczech”
„Prawo zmienia się – sumienie nie”
(Sophie Scholl)
Kiedy 18 lutego 1943 minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels w przemówieniu wygłoszonym w berlińskim Pałacu Sportu ogłosił rozpoczęcie wojny totalnej, rodzeństwo Scholl rozprowadzało na monachijskim uniwersytecie ulotki wzywające do oporu. Wkrótce później zostali aresztowani i skazani na śmierć w pokazowym procesie. W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica ich egzekucji.
Sophie i Hans Scholl z początkowo gorących zwolenników Hitlerjugend i Ligi Niemieckich Dziewcząt zmienili się w znanych nam dziś bojowników ruchu oporu, o nazwie „Biała Róża, którzy przeciwstawiali się reżimowi Hitlera. Tę wewnętrzną przemianę oddaje prezentowana wystawa "Marzenie o innych Niemczech”.
200 wielkoformatowych czarno-białych zdjęć, ukazuje wydarzenia codziennego życia od 1923 roku do zakończenia wojny. Fotografie przedstawiające inflację i bezrobocie sprzed 1933 roku w Niemczech, demonstracje nazistów na ulicach, Igrzyska Olimpijskie z 1936 roku, obozy koncentracyjne, warszawskie getto i leżące w gruzach Niemcy - umieszczone są tutaj jedno obok drugiego razem z prywatnymi fotografiami Hansa i Sophie Scholl, Willi Grafa, Aleksandra Schmorell i Christopha Probst oraz 60 cytatami. W pasażu wystawy zwracają uwagę również ulotki ruchu oporu, pochodzące z pamiętników i korespondencji, które pokazują człowieczeństwo i wolę oporu członków „Białej Róży” w tych nieludzkich czasach. Jej celem jest raczej ukazanie duchowego tła ruchu oporu.
Nie po raz ostatni, potrząsa nami rzeczywistość naszej niedawnej historii, która nadal odwołuje się do naszego człowieczeństwa i wzywa nas, aby stanąć przeciwko niesprawiedliwości i łamaniu praw człowieka.
Wystawa została stworzona przez Bibliotekę Pokoju Muzeum Antywojenne Ewangelickiego Kościoła Berlina -Brandenburgii Śląskich Górnych Łużyc, które postawiło sobie za cel, aby ostrzec ludzi przed niebezpieczeństwem konfliktów militarnych i podać przykłady ich pokojowego rozwiązywania.
Wystawa "Marzenie o innych Niemczech" powstała w 1993 roku i została pokazana już w 200 różnych miastach, jak również w niemieckim Bundestagu.